Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zmienna szkodliwość cukru
  • 03-01-2013
 

 

 

Cukier nie zawsze tak samo szkodzi naszym zębom. Jest to jedynie czynnik, który zmienia warunki panujące w jamie ustnej tak, że zasiedlające ją bakterie patogenne mogą rozwijać się i rozmnażać. Kluczem do rozwoju próchnicy jest nieusuwana płytka nazębna: znajdujące się w niej bakterie wytwarzają szkodliwe dla szkliwa kwasy, co powoduje osłabienie mineralnej warstwy zębów. Udowodniono, że na zębach, na których nie ma płytki bakteryjnej, nawet częste spożycie cukru nie powoduje rozwoju próchnicy.

Oczywiście, cukier cukrowi nie jest równy. Za najmniej próchnicotwórczą z naturalnych cukrów uznaje się skrobię, ale tylko niegotowaną. Ta w postaci ugotowanej staje się już mniej bezpieczna. Najbardziej bezpieczne dla zębów cukry to te pochodzące z mleka (laktoza) oraz zawarte w surowych warzywach i owocach.

Sacharoza, najpopularniejszy, powszechnie spożywany cukier, uznawana jest za najbardziej próchnicotwórczą wśród cukrów naturalnych (wespół z maltozą, fruktozą i glukozą) – ale tylko podawana doustnie. W badaniach na zwierzętach udowodniono, że podawanie sacharozy przez sondę żołądkową, nie powoduje rozwoju próchnicy. Cukier szkodzi naszym zębom, kiedy zaniedbuje się higienę jamy ustnej i jednocześnie często oraz w dużych ilościach spożywa produkty węglowodanowe, szczególnie o lepkiej konsystencji.

Bakterie próchnicy lubią korzystać z sacharozy, ponieważ jest to dla nich cukier łatwo przyswajalny i dostarcza się go w diecie stosunkowo sporo. Z uwagi na budowę chemiczną, cząsteczki tego cukru łatwo przedostają się ze środowiska jamy ustnej do płytki nazębnej. Sacharoza ułatwia też bakteriom zasiedlanie czystej powierzchni zębów i dostarcza im energii do wielu przemian chemicznych, które skutkują uszkodzeniem szkliwa i rozwojem próchnicy.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS