Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-03-2008
Stomatolog, oprócz standardowego zestawu narzędzi, wierteł, wypełnień i innych urządzeń wspomagających jego pracę może mieć też całkiem nietypowych „pomocników”.
-
Lupa i mikroskop – coraz częściej wykorzystuje się techniki powiększeniowe do precyzyjnego leczenia kanałowego. Wprawdzie pacjentów to zaskakuje, ale dentyście daje większą pewność działania, przekładaną na skuteczniejsze przeprowadzenie leczenia, a pacjentowi oszczędza wielu niepotrzebnych, niemiłych wrażeń z interwencji we wnętrze zęba. Soczewkę powiększającą można zobaczyć na okularach ochronnych lekarza. Lupy powiększają obraz kilkakrotnie, a małe mikroskopy – 20- 30 krotnie.
-
Laser – jego światło zdecydowanie niszczy większość bakterii znajdujących się w chorych tkankach zęba. Technika zwana PAD (Photo - Activated Disinfection System) pozwala na bezbolesne i skuteczne usunięcie zainfekowanych próchnicą tkanek. Polega na tym, że stomatolog do wnętrza zęba wprowadza specjalny preparat, przyklejający się do komórek bakterii i naświetla wszystko czerwonym światłem laserowym. W ten sposób ginie 99% drobnoustrojów. Technika ta daje szczególnie dobre rezultaty podczas oczyszczania kanałów zęba. Bardzo oszczędza tkanki zęba.
-
Ozon – to bardzo aktywny, biologicznie czynny gaz, który skutecznie zabija większość drobnoustrojów. Wprowadzony przez silikonowy kapturek do miejsc zarażonych próchnicą, powoduje zabicie występujących tam bakterii. Zabieg ozonowania jest bezbolesny i trwa kilkadziesiąt sekund. Potem można zakładać plombę. W niewielkich uszkodzeniach szkliwa po zastosowaniu ozonowania nie ma czasem potrzeby zakładania plomby, ponieważ ząb ulec może remineralizacji. Ozonowanie pozwala oszczędzić zdrowe tkanki zęba, które podczas tradycyjnego borowania zazwyczaj trzeba usuwać.
-
Zdjęcie pantomograficzne – na podstawie obrazu ze zdjęcia stomatolog może określić stopień zaawansowania choroby, pojawiające się stany nowotworowe, torbiele, stany zapalne przebiegające w korzeniach zębów oraz zmiany osteoporotyczne. Zdjęcie wykonuje się przed podjęciem leczenia stomatologicznego
Źródło: „Express ilustrowany”