Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-06-2012
Czasem leczenie dentystyczne wymaga stosowania farmaceutyków przez jakiś czas po zabiegu i na zakończenie wizyty stomatolog wypisuje receptę na leki albo zaleca stosowanie określonych medykamentów dostępnych bez recepty. Bywa i tak, że przed podjęciem działań leczniczych dentysta szczegółowo wypytuje o przyjmowane przez pacjenta leki – nawet te dostępne bez recepty i z reguły uznawane za bardziej bezpieczne a nawet całkowicie nieszkodliwe.
Warto pamiętać, że preparaty dostępne bez recepty to też leki i nie wolno traktować ich jak cukierki. Każdy farmaceutyk wykazuje określone działanie na ludzki organizm, dlatego stomatologa trzeba poinformować o każdym przyjmowanym preparacie leczniczym. Należy też wystrzegać się dwóch sytuacji: po pierwsze, aby przy wykupywaniu leków pomijać te, które stomatolog zalecił, choć nie są to środki wydawane z przepisu lekarza, a po drugie, aby do leków zaleconych przez dentystę dokupić inne. Niewykupienie preparatów uzupełniających zaleconych przez stomatologa albo też włączenie na własną rękę do zaleconych farmaceutyków leków innych, może prowadzić do nieskuteczności terapii.
Pamiętajmy: myślenie, że leki wydawane bez recepty są mniej skuteczne lub też mniemanie, że farmaceutyki takie są bardziej bezpieczne od preparatów, które wydawane są z przepisu lekarza, jest błędem. Z kolei leki wydawane bez recepty, ale zalecone przez lekarza, mogą znakomicie wspomóc terapię podstawową; na recepcie zapisywane są po to, aby pacjent o nich nie zapomniał.
Źródło: „Żyjmy Dłużej”