Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
O związkach zębów i słonecznej witaminy
  • 03-04-2012
 

 

 

 

 

 

Zdrowe zęby mają mocne, dobrze wysycone minerałami szkliwo oraz są stabilnie osadzone w zdrowych kościach przyzębia. Za zdrowie kośćca oraz dobrą mineralizację szkliwa odpowiedzialna jest m.in. witamina D, zwana też słoneczną witaminą.

Coraz mniej Polaków ma wystarczające stężenie witaminy D w organizmie. Tymczasem od działania tej substancji regulującej (wszystkie witaminy zaliczane są do związków regulujących działanie naszych organizmów), zależy, czy wapń – podstawowy składnik kośćca – będzie dobrze wchłaniany z pożywienia.

Organizm ludzki potrafi samodzielnie syntetyzować witaminę D – dzieje się to pod wpływem promieni słonecznych. Następnie wytworzona w skórze witamina zostaje w wątrobie i w nerkach przetworzona do aktywnej postaci zwanej kalcytriolem. Kalcytriol jest hormonem, który kontroluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu i sprawia, że z jelit do układu kostnego trafia więcej wapnia.

 

Żeby w organizmie powstała wystarczająca dobowa dawka witaminy D potrzeba jest codzienna, 20-minutowa ekspozycja na słońce. Niestety, w naszym klimacie przez kilka miesięcy w roku słońca jest zbyt mało albo też za rzadko wychodzimy na podwórko, aby organizm mógł wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D potrzebną do zaspokojenia dobowego zapotrzebowania. W niektórych krajach syntetyczna witamina D jest dodawana do mleka i soku pomarańczowego – tak jest np. w USA. W Polsce nie praktykuje się takiego działania i możemy jedynie sami zadbać o to, aby zaspokoić potrzeby ustroju na ten składnik diety, zabezpieczając się w ten sposób przed rozwojem chorób dotykających układ kostny i chroniąc szkliwo przed osłabieniem. Warto też wiedzieć, że słoneczna witamina bierze udział w wytwarzaniu białka o działaniu przeciwbakteryjnym, zwanym katelicydyną i chroni przed rozwojem nowotworów.

Zalecana w Polsce dawka dobowa witaminy D to 500 jednostek latem i 1000 jednostek w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. W przypadku niedoboru witaminy D w ustroju zachodzi bardzo intensywne tkankowe przetwarzanie tego związku w aktywne metabolity, czyli mówiąc prościej: jest ona szybko przekształcana w formę aktywną, kalcytriol. Ten zaś jest niewykrywalny w teście na oznaczenie poziomu witaminy D w ustroju. Warto o tym pamiętać i nie zwiększać zalecanych dawek, ponieważ pomimo małego stężenia witaminy D we krwi, substancja ta działa w ustroju - ale już jako aktywny, niewykrywalny kalcytriol. Przedawkowanie witaminy D może być groźne dla zdrowia, ponieważ związek ten nie jest rozpuszczalny w wodzie, tylko w tłuszczach, a przez to jego nadmiar nie jest usuwany z moczem lecz magazynowany w organizmie.

Źródło: „Zdrowie”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS