Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-03-2012
Lekarze z z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi przeprowadzili nowatorski, zakończony sukcesem zabieg przeszczepienia kości żuchwy. Ich pacjentka ma obecnie 19 lat. Kiedy była jeszcze w podstawówce, podczas lekcji wychowania fizycznego uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła zęba - jedynkę. U młodej pacjentki w ciągu kilku lat oczekiwania na leczenie uzupełniające lukę po utraconym zębie, kości przyzębia uległy w części zanikowi i to uniemożliwiło wstawienie implantu w dziurę po zębie. Utracony fragment kości należało najpierw odtworzyć – materiału do przeszczepu dostarczyła szczęka dolna. Pacjentka miała wykonaną tomografię komputerową, a na podstawie obrazów 3D uzyskanych podczas badania wytworzona została matryca. Na bazie matrycy odwzorowany został z kolei fragment kości, który należało odtworzyć.
Matryca powstała w łódzkim Technoparku, z którym szpital ma podpisaną umowę, dysponującym trójwymiarową drukarką. Dzięki urządzeniu było możliwe wytworzenie matrycy fragmentu kości, idealnie odwzorowanej z obrazu 3D.
- Ta metoda jest nie tylko szybsza i bezpieczniejsza, ale też zdecydowanie dokładniejsza. Ten zabieg umożliwi nam późniejsze wszczepienie implantu. Skraca się nie tylko czas zabiegu, ale też czas leczenia - mówi dr Piotr Melon z poradni chirurgii stomatologicznej i implantologii w szpitalu im. WAM.
Zabieg rekonstrukcji kości trwał 40 minut. Pacjentka nie czuła bólu dzięki podaniu znieczulenia.
Tego typu zabiegi, w których odtwarzane są utracone lub zniszczone elementy aparatu żującego, prawdopodobnie stomatolodzy będą mieli okazję przeprowadzać dość często. Choćby dlatego, że wypadanie zębów związane jest nie tylko z wiekiem, ale również z urazami i wypadkami, a implanty stają się coraz bardziej popularnym sposobem na odtworzenie wyglądu i funkcjonalności uzębienia.
Źródło: „Polska Dziennik Łódzki”