Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-01-2012
Podstawowa pielęgnacja jamy ustnej zimą nie różni się generalnie od tej, którą stosujemy o każdej innej porze roku, ale warto wprowadzić pewne modyfikacje, dzięki którym zwiększy się komfort samopoczucia w mroźne i wietrzne dni, a wiosnę usta i uzębienie przywitają w doskonałej formie.
Zatem:
-
Dbaj o skórę ust – niech nie pierzchnie na wietrze i mrozie oraz w suchym powietrzu mieszkań z centralnym ogrzewaniem. Chroń delikatną skórę warg, aby nie dokuczały spękania i uszkodzenia naskórka, które mogą skutkować rozwojem stanów zapalnych także na delikatnej śluzówce we wnętrzu jamy ustnej. Smaruj zatem usta środkiem natłuszczającym – najlepiej pomadką zawierającą w swoim składzie witaminę A, naturalne oleje, wazelinę, miód. Preparat nakładaj na usta zawsze przed wyjściem na zimne powietrze oraz na noc.
-
Dbaj o odpowiednią ilość witamin w diecie – podczas zimy mamy utrudniony dostęp do świeżych regionalnych owoców i warzyw. To zaś naturalne źródła witamin A, E, C, z grupy B i innych, których zadaniem jest utrzymywanie właściwej kondycji zdrowotnej tkanek jamy ustnej. Niedobór słońca powoduje, że organizm nie przekształca zawartej w ustroju prowitaminy D we właściwą witaminę. Witamina D jest zaś potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia i wbudowywania go w kości i zęby. Dlatego uzupełniaj niedobory tej witaminy – przyjmuj tran.
-
Wykonuj masaże tkanek, aby pobudzić w nich krążenie i wzmocnić je – przyda się bardzo miękka szczoteczka do zębów, którą można delikatnie masować usta, dziąsła i przyzębie. Do masażu używaj szczoteczki nowej, a nie takiej, na której już kiedyś była pasta – drobinki produktu mogą podrażnić delikatne tkanki ust.
-
Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów, stosuj pasty i płukanki przeznaczone specjalnie do likwidacji przykrych objawów bólowych pojawiających się podczas kontaktu z zimnym powietrzem.
-
Nie dopuszczaj do kontaktu bardzo gorących napojów ze szkliwem, kiedy jesteś na ostrym, mroźnym powietrzu. Szkliwo pod wpływem gwałtownego skoku temperatury może ulec uszkodzeniu.
-
Regularnie odwiedzaj dentystę, aby w porę zauważyć ogniska próchnicy i wstawić uzupełnienia w dziury. Pamiętaj, że zimno najdotkliwiej odczuwa się poprzez niewypełnione ubytki w zębach i poprzez odsłonięte szyjki zębowe.
Źródło: Opracowanie własne