Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-10-2011
Pracownicy prokuratur potwierdzają, że spraw związanych z błędami medycznymi jest sporo. Jednak od chwili zgłoszenia w prokuraturze do momentu wydania wyroku przez sąd mija niekiedy wiele lat. Sprawy ciągną się, ponieważ w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie o błąd lekarski, w trakcie śledztwa i procesu wykonywane są ekspertyzy i przywoływane opinie biegłych. Ich przygotowanie trwa. Przykładem może być ustalanie, czy doszło do zaniedbań, które przyczyniły się do śmierci 15-latki na fotelu dentystycznym, która miała mieć leczone zęby w znieczuleniu ogólnym, które trwało wiele lat. Sąd skazał oskarżonych anestezjologa i dentystkę na kary wiezienia w zawieszeniu.
Kolejną sprawą, na którą zwracają uwagę specjaliści zatrudnieni w służbie zdrowia, jest to, czy zdarzenie, o które toczy się postępowanie wyjaśniająco-sądowe dotyczy rzeczywiście błędu w sztuce medycznej, czy też może wystąpiło jako wynik powikłań, a te mogą pojawić się zawsze – i to pomimo najskuteczniejszej i najlepszej opieki medycznej.
- Coraz częściej i coraz łatwiej padają zarzuty o medyczne błędy -uważa dr Jacek Chodorski z Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Sytuacja taka ma miejsce również dlatego, że przez nagłaśniane w mediach sprawy, których uczestnikami są lekarze, dochodzi do spadku społecznego zaufania do przedstawicieli tej profesji.
Mecenas Justyna Flankowska, specjalizująca się w sprawach o błędy medyczne zauważa, że w większości przypadków procesy kończą się zwycięstwem pacjentów.
- Nie spotkałam się jeszcze z przegraną pacjenta - mówi.
Źródło: „Polska Gazeta Wrocławska”