Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-09-2011
Już od kilku lat w całej Polsce we wrześniu przeprowadzana jest akcja bezpłatnych, masowych badań stomatologicznych dla zwierząt. W ramach inicjatywy „Uśmiech pupila” można swojemu ulubieńcowi zbadać zęby oraz dowiedzieć się, co może powodować nieświeży oddech u czworonoga – jeden z najczęściej sygnalizowanych problemów ze zwierzętami takimi jak psy, koty czy fretki.
Przykry zapach wydobywający się z jamy ustnej pupila najczęściej jest spowodowany chorobami zębów oraz tkanek miękkich jamy ustnej. Najpoważniejszym powodem tego stanu rzeczy jest nieodpowiednia dieta oraz niewłaściwa metoda karmienia zwierzęcia. Nasi ulubieńcy nie gryzą twardych pokarmów – a powinni, bywają karmieni łyżeczką – a zwierzę powinno jeść samodzielnie i z miski (poza okresami, gdy z racji chorób czy niedojrzałości ustrojowej wymagane jest podawanie pokarmu płynnego np. przez butelkę). Miękkie pokarmy, a bywa że i podawane zwierzęciu słodycze, powodują odkładanie się na zębach nalotu, który z czasem twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Ten zaś niszczy dziąsła i tkanki przyzębia, doprowadzając do powstania stanów zapalnych z paradontozą włącznie. Bakterie rozwijające się w zakamarkach psiego czy kociego pyska powodują rozkład zalegających tam drobin organicznych. Powstające w procesie rozpadu związki wydzielają często intensywną, nieprzyjemną woń. Dlatego właśnie z jamy ustnej pupila brzydko pachnie.
Jeśli jednak ulubieniec ma zdrowe uzębienie i zdrowe dziąsła, a z jego pyszczka pomimo to wydziela się nieprzyjemny zapach, przyczyny należałoby szukać w infekcji (tak dzieje się u młodych kotów zarażonych wirusem wywołującym zapalenie języka i dziąseł) lub w chorobie nowotworowej rozwijającej się w jamie ustnej, która może dotykać starsze zwierzęta.
Przyczyną przykrego oddechu u zwierzęcia, które ma całkowicie zdrową jamę ustną, mogą być kłopoty zdrowotne układu oddechowego lub też pokarmowego.
Właściciel zwierzęcia, który zdecyduje się skorzystać z konsultacji stomatologicznych dla swojego pupila, otrzymuje informacje dotyczące stanu zdrowia jego jamy ustnej, czasem zlecenie na wykonanie dalszych badań, oraz instruktaż, jak prawidłowo dbać o zdrowie zębów ulubieńca.
Źródło: „Polska Gazeta Wrocławska”