Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-08-2011
Soki owocowe i owoce to samo zdrowie: zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Dietetycy są przekonani, że picie soków przynosi wiele korzyści. Jednak coraz częściej podnoszą się głosy, że soki nie zastępują świeżych owoców, a dieta powinna obfitować w surowe, najlepiej twarde owoce. Soki zawierają zdecydowanie mniej przeciwutleniaczy – traci się je podczas wyciskana. Nie zawierają błonnika, który jest usuwany w procesie produkcji soku, a znajdujące się w sokach kwasy osłabiają szkliwo nawet o 84 proc. Z badań przeprowadzonych przez zespół z Eastman Institute of Oral Health na Uniwersity of Rochester na grupie osób pijących soki wynika, że szkliwo uległo osłabieniu już po 5 dniach picia soków. Słabe szkliwo oznacza zaś zwiększenie prawdopodobieństwa, że rozwinie się próchnica. Ryzyko rozwoju tej choroby zwiększa się również z powodu dużej zawartości fruktozy w sokach.
Naukowcy zalecają, by po każdym wypiciu soku owocowego przepłukać jamę ustną czystą wodą i bezpośrednio po wypiciu soku nie szczotkować zębów, by nie uszkodzić rozmiękczonego szkliwa.
Rozcieńczanie soków również nie zmieni ich negatywnego wpływu na szkliwo, ponieważ jak tłumaczy doktor Yan-Fang Ren z Uniwersity of Rochester:
- To nie zmieni poziomu kwasowości.
Ważnym czynnikiem wspomagającym zdrowie zębów oraz ogólne, który przemawia również na korzyść owoców, jest zaspokajanie głodu. Po zjedzeniu owocu czujemy się syci, a zawarte w owocach naturalne cukry zaspokajają ochotę na coś słodkiego. Z kolei sok nie zaspokaja głodu, a jedynie pragnienie – pod warunkiem, że nie jest zbyt słodki. Niezaspokojone uczucie głodu powoduje, że często sięga się po coś do przegryzienia, a taka praktyka nie sprzyja zachowaniu czystości jamy ustnej ani zdrowiu zębów.
Z soków owocowych nie należy jednak rezygnować – przynoszą tak wiele korzyści naszemu zdrowiu, że wyrzucenie ich z diety byłoby równoznaczne z jej poważnym zubożeniem. Trzeba tylko pamiętać, że znacznie bardziej wartościowe dla naszego zdrowia są owoce i sięgać po nie jak najczęściej, również pamiętając o zasadzie przepłukania czystą wodą jamy ustnej po ich zjedzeniu.
Źródło: „Reader's Digest”