Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-04-2008
Dziś leczenie zębów nie musi boleć. Dostępne są różne rodzaje znieczulenia oraz oczyszczania zębów z chorej tkanki, które – odpowiednio dobrane przez doświadczonego stomatologa – skutecznie wyeliminują przykre uczucia związane z zabiegami przeprowadzanymi w jamie ustnej. Wprawdzie nie ma metody całkowicie likwidującej ból (w przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego), ale uczucie dyskomfortu zostaje maksymalnie ograniczone.
O wyborze metody znieczulenia decyduje dentysta. Zanim wybierze środek, poinformuj go o :
-
Twoich chorobach: wątroby, układu krążenia, problemów z sercem, alergiach, uczuleniach, astmie.
-
Przyjmowanych lekach (nawet ziołowych czy łagodnych uspokajających) – to bardzo ważna informacja dla stomatologa, ponieważ środki farmakologiczne mogą wchodzić w interakcje, skutkując np. zaburzeniami pracy narządów wewnętrznych.
Rodzaje znieczulenia:
-
Miejscowe – działa tylko na małych powierzchniach; podaje się je tam, gdzie będzie przeprowadzany zabieg stomatologiczny:
-
żele, kremy, aerozole, plastry – działają powierzchniowo i przez kilka minut; skuteczne w przypadku małych ubytków i niezbyt głębokich zmian; stosuje się je również przed podaniem zastrzyku;
-
zastrzyk – pozbawia nerwy zdolności przewodzenia bodźców, dzięki czemu ból nie jest odczuwany;
-
zastrzyk sterowany komputerowo – wstrzykiwany z prędkością fizjologiczną, przez co nie odczuwa się bólu podczas iniekcji;
-
prąd TENS – stosowany przed podaniem zastrzyku, gdy igłę trzeba wbić głęboko albo blisko nerwu; lekkie porażenie powoduje chwilowe nieprzewodzenie bodźców nerwowych.
-
Ogólne – stosowane, gdy niemożliwe jest podanie znieczulenia miejscowego albo zabieg będzie wyjątkowo bolesny lub długi.
Zamiast borowania:
-
Abrazja powietrzna – oczyszczanie zęba za pomocą silnego, cienkiego strumienia środka ściernego, podawanego przez dyszę i pod ciśnieniem.
-
Żele – rozpuszczają chore tkanki zębiny; nakłada się je na kilka minut i zeskrobuje z rozpuszczoną tkanką. Skuteczne przy małych ubytkach i na zębach mlecznych.
-
Fotoablacja laserowa – chora tkanka jest wycinana laserem. Przy głębokich ubytkach wysoka temperatura wytwarzana przez wiązkę świetlną może spowodować zapalenie nerwu.
-
Ozonoterapia – na ząb zakładany jest kapturek, pod który wtłacza się bakteriobójczy ozon. Metoda polecana, gdy nie doszło jeszcze do rozwoju próchnicy, a jedynie do naruszenia struktury zęba.
Możliwe, że w przyszłości stomatolog będzie oczyszczał zęby z próchnicy, wykorzystując wiązkę jonów.