Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-12-2007
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 50 do 90 procent dorosłych osób ma chore dziąsła. Nie leczone stany zapalne mogą doprowadzić do wielu chorób.
Dbanie o higienę jamy ustnej kojarzymy przede wszystkim ze szczotkowaniem zębów. Tymczasem coraz powszechniejsze stają się choroby struktury, która je podtrzymuje czyli przyzębia. To schorzenie może nas doprowadzić do rozchwiania, a nawet utraty uzębienia.
Podczas czyszczenia zębów powinniśmy pamiętać o dziąsłach. Zdrowe – mają kolor bladoróżowy. Każde zaczerwienie lub krwawienie (np. podczas szczotkowania lub spożywania pokarmów) może być objawem choroby. Nie powinniśmy lekceważyć także tzw. cofania się dziąseł, które powodują odsłanianie szyjek zębowych i przykre objawy, towarzyszące ich nadwrażliwości na czynniki termiczne.
Objawem, który bezwzględnie powinien nas zaniepokoić jest rozchwianie zęba. Dolegliwość ta powoduje problemy podczas spożywania pokarmów oraz mówienia. Zwykle towarzyszy temu przykry zapach z ust i zanik poczucia smaku. Może być objawem paradontozy, które nie leczona – prowadzi do utraty zębów.
Źródło: Twoje Imperium, 3.12.2007