Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-02-2008
Bywa, że upiorny ból brany przez wielu za kolejną migrenę, ma swoje źródło w dysfunkcji narządu żucia. Ocenia się, że w Polsce i na świecie ponad 1% populacji cierpi na tego typu bóle głowy. Stanowią one 10% wszystkich notowanych bóli głowy.
Narząd żucia to skomplikowany aparat, składający się z dwóch szczęk, mięśni umożliwiających ruchy żujące i gryzące oraz stawów skroniowo – żuchwowych, łączących szczękę dolną z kością skroniową, dzięki czemu możliwe jest otwieranie ust i poruszanie żuchwą.
W bólach głowy pochodzących od aparatu żującego, bolą mięśnie i stawy tej struktury. Chory, nie zdając sobie sprawy z etiologii dolegliwości, szuka ratunku w środkach przeciwbólowych. Mija się to z celem, ponieważ nie likwiduje przyczyny bólu, a jedynie łagodzi objawy niedomagania. By ustalić prawdziwą przyczynę bóli głowy, należy zrobić badania. Warto podczas wizyty u stomatologa wspomnieć o bólach głowy – po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, może zlecić wykonanie specjalistycznych badań.
Bóle pochodzące z aparatu żującego mogą być przewlekłe albo pojawiać się raz na kilka tygodni; ich natężenie może być od lekkiego po bardzo silne.
Bóle w stawach skroniowo – żuchwowych:
-
pacjenta bolą okolice uszu;
-
przewlekłe bóle tego typu mogą spowodować uszkodzenie słuchu;
-
ostre bóle mogą prowadzić do szczękościsku i spowodować trudności z otwieraniem ust;
-
spowodowane bywają stanami zwyrodnieniowymi i pourazowymi (stosuje się leczenie fizjoterapeutyczne), nałogowym żuciem gumy, stanami zapalnymi (zalecane leczenie farmakologiczne) nieprawidłowym zgryzem, utratą lub uszkodzeniem zębów (stosuje się leczenie stomatologiczne);
-
konieczne niezwłoczne leczenie, by nie doszło do utrwalenia zwyrodnień i pogłębienia bóli.
Bóle mięśni aparatu żującego:
-
bóle podobne do migrenowych;
-
spowodowane nadmiernym zaciskiem zębów w przerwach między posiłkami albo w fazie głębokiego snu (mogą powodować starcie zębów i ubytki przyszyjkowe), nawykowym żuciem gumy i stresem;
-
leczone zabiegami relaksacyjnymi, szynami antystresowymi i zaniechaniem żucia gumy.
Źródło: „Super Nowości”