Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-11-2007
Właściwie wszyscy wiemy, że chore żeby mogą być przyczyną wielu groźnych chorób. Nie do końca, jednak zdajemy sobie sprawę ze związków, jakie mogą mieć nie wyleczone zęby lub dziąsła np. z zawałem serca czy tak groźną ostatnio, sepsą.
Ubytki w zębach czy stany zapalne dziąseł spowodowane są działaniem drobnoustrojów. Groźne dla naszego zdrowia bakterie przedostają się z jamy ustnej do krwi. Może to nastąpić w trakcie przeżuwania i połykania pokarmów lub mycia zębów, gdy dziąsła krwawią. Kilka lat temu, naukowcy odkryli, że toksyczne produkty uboczne infekcji bakteryjnych, zwane endotoksynami, przedostają się do krwi. Docierają do serca, gdzie uszkadzają naczynia krwionośne i mogą spowodować zakrzepy.
Osłabienie organizmu oraz stany zapalne mogą stać się przyczyną także sepsy czyli posocznicy, o której głośno, ostatnio, w mediach. To wyniszczające cały organizm zakażenie spowodowane jest przez drobnoustroje, które całymi latami żyją w naszych organizmach, nie powodując żadnych dolegliwości. Sprzyjające okoliczności, np. osłabienie, choroba, nie leczone źródła zakażenia (którym są, też chore zęby) mogą doprowadzić do uaktywnienia szczepów bakterii i wirusów, które przeprowadzają zmasowany atak.
Zdrowe żeby maja tez olbrzymie znaczenie dla chorych czekających na przeszczepy. Zdarzały się przypadki, że np. chorzy, dializowani , oczekujący na nowe nerki, nie mogli mieć przeprowadzonych operacji, ponieważ zaniedbali higienę jamy ustnej.
Źródła: Newsweek Polska, 26.11.2007, Super Express, 28.11.2007