Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-10-2024
Abrazja, atrycja, erozja, abfrakcja to niepróchnicowe ubytki zębów, które powstają wskutek działania czynników chemicznych, fizycznych, stresu. Czynniki te doprowadzają do uszkodzenia mechanicznego szkliwa i zębiny.
Niepróchnicowe ubytki mogą służyć jako wskaźniki w badaniach przesiewowych w kierunku zaburzeń zdrowia psychicznego czy odżywiania. Przykładowo bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, jest związany z występowaniem abrazji i abfrakcji. Badania potwierdzają, że częstość występowania bruksizmu jest wyższa u osób doświadczających lęku i/lub stresu, u palaczy tytoniu, osób nadużywających alkoholu czy spożywających duże ilości kofeiny. Z kolei erozja zębów często występuje u pacjentów z chorobą refluksową przełyku (GERD). Badania potwierdzają również, że wtórnym objawem u pacjentów z GERD jest bruksizm nocny.
Erozja szkliwa może też wystąpić u pacjentów z jadłowstrętem psychicznym i bulimią. Zmiany erozyjne występujące na powierzchniach podniebiennych zębów przednich i tylnych są klasycznym objawem tej drugiej. Do zużycia erozyjnego zębów może bezpośrednio lub pośrednio przyczyniać się także nadużywanie alkoholu i narkotyków.