Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-10-2024
Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej wpływają nie tylko na obszar, w którym istnieją, ale również na cały organizm. Wynika to z faktu, że bakterie i czynniki zapalne mogą przedostawać się do krwiobiegu i wywoływać reakcje układowe lub narządowe.
Jedną z najważniejszych konsekwencji przewlekłych stanów zapalnych w jamie ustnej są choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Relacja między zapaleniem w jamie ustnej a schorzeniami układu krążenia i serca jest bardzo silna, gdyż bakterie związane z chorobami przyzębia (np. Porphyromonas gingivalis) oraz czynniki zapalne po przedostaniu się do krwiobiegu wywołują stan zapalny w ścianach naczyń krwionośnych. Przyspiesza to tworzenie zmian miażdżycowych.
Cukrzyca i choroby przyzębia również tworzą silną – i dwukierunkową – relację. Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej mogą bowiem pogarszać kontrolę glikemii. Dzieje się tak, gdyż stan zapalny przyzębia zwiększa poziom czynników zapalnych (np. cytokin), które mogą mieć wpływ na powstawanie oporności na insulinę. Z kolei osoby z cukrzycą są bardziej podatne na infekcje i notuje się u nich utrudnienia w gojeniu się stanów zapalnych w jamie ustnej. Ponadto cukrzyca przyczynia się do postępu chorób przyzębia.