Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-09-2024
Z badań naukowych wiemy, że jeśli w diecie znajduje się dużo produktów ultraprzetworzonych, może to sprzyjać rozmaitym chorobom, między innymi otyłości. Naukowcy uważają, że żywność ultraprzetworzona może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla organizmu również od strony zdrowia jamy ustnej. Spożywanie takiej żywności zwiększa bowiem ryzyko rozwoju próchnicy zębów, natomiast bakterie próchnicy mogą powodować infekcje narządowe i tkankowe.
Z badania opublikowanego w 2022 roku w British Journal of Nutrition wynika, że u dzieci i młodzieży do 19. roku życia większe spożycie żywności ultraprzetworzonej wiąże się z poważniejszą próchnicą zębów. Może to być skorelowane między innymi z dość wysoką zawartością cukru w produktach z kategorii żywności bardzo mocno przetworzonej, głównie skrobi. Cukier ten dobrze zatrzymuje się na powierzchni zębów, a to sprzyja rozwojowi bakterii próchnicy.
Z uwagi na obserwowany wzrost ryzyka występowania próchnicy i innych chorób w organizmie, żywność ultraprzetworzona powinna jak najrzadziej być składnikiem diety.