Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-09-2024
Celiakia, czyli glutenozależna choroba trzewna, jest wielonarządową chorobą autoimmunologiczną, która ujawnia się u osób predysponowanych genetycznie. Obecnie wiemy, że oprócz różnych typowych objawów ze strony przewodu pokarmowego symptomy celiakii mogą pojawiać się także w jamie ustnej. Nie powinno to dziwić, ponieważ obszar ten jest pierwszym odcinkiem układu pokarmowego. Charakterystyczne jest, że objawy ze strony jamy ustnej mogą poprzedzać symptomy żołądkowo-jelitowe.
Z badania przeprowadzonego przez polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowanego w 2023 roku w periodyku naukowym Journal of Pediatrics and Child Health, dowiadujemy się, że u osób z celiakią najczęściej występują w jamie ustnej wady szkliwa zębów – mogą dotykać nawet ponad 83% populacji chorych. Charakterystyczne są także nawracające aftowe zapalenia jamy ustnej. Z analizy badań zrealizowanych w okresie 2000-2022 r., gdzie uczestnikami były dzieci i młodzież poniżej 20. roku życia wynika, że częstość występowania stanów zapalnych z powodu nawracających aft wynosi między 8,3% a 69%.
Badacze wskazują, że gastroenterolodzy i dentyści powinni ze sobą współpracować, aby doprowadzić do zwiększenia wykrywalności celiakii.