Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-08-2024
Szałwia (Salvia officinalis) od dawna jest ceniona za swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne, co czyni ją skutecznym środkiem w leczeniu chorób jamy ustnej. Najnowsze badania potwierdzają jej skuteczność w walce z różnymi schorzeniami jamy ustnej, w tym zapaleniami dziąseł, aftami oraz infekcjami bakteryjnymi.
Najbardziej popularnym zastosowaniem szałwii jest jej użycie w postaci płukanek do jamy ustnej. Wykorzystuje się tu przygotowane z liści szałwii ekstrakt lub napar, które wykazują silne działanie przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za choroby dziąseł i próchnicę. Z badań wynika, że regularne stosowanie płukanek z szałwii może znacząco zmniejszyć ilość płytki nazębnej oraz zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia.
Szałwia może też pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w jamie ustnej i powodowanego tym bólu, co jest szczególnie pomocne w przypadku osób cierpiących na afty lub inne dokuczliwe zmiany. Z kolei właściwości ściągające szałwii okazują się pomocne w zmniejszaniu obrzęków oraz przyspieszają gojenie ran.