Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-04-2024
Kandydoza jamy ustnej powstaje w wyniku nadmiernego wzrostu różnych gatunków grzybów z rodzaju Candida, głównie Candida albicans. Przyczyną tego często jest brak równowagi w mikroflorze jamy ustnej (na przykład wskutek antybiotykoterapii bądź leczenia onkologicznego z zastosowaniem chemioterapeutyków czy promieniowania jonizującego) bądź osłabienie układu odpornościowego.
Choć infekcja grzybami Candida najczęściej obejmuje obszar jamy ustnej, to w cięższych przypadkach może rozprzestrzeniać się także na gardło oraz przełyk. Zmiany grzybicze manifestują się jako białe lub kremowe plamy na języku i na śluzówce jamy ustnej od wewnętrznej strony policzków. Ich pocieranie lub drapanie i może doprowadzić do niewielkiego krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej.
Zakażenie tymi grzybami wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak zaczerwienienie czy bolesność śluzówki jamy ustnej, a także może doprowadzić do zmian w odczuwaniu smaku oraz do dyskomfortu lub bólu podczas jedzenia i połykania.