Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-04-2024
Periimplantitis to stan patologiczny tkanek wokół implantu, który związany jest z istnieniem zapalenia tkanek przyzębia skutkującym stopniową utratą kości podtrzymującej implanty. W rezultacie dochodzi także do utraty wszczepów stomatologicznych.
Z badań przeprowadzonych z udziałem osób nieposiadających implantów wynika, że istnieje ścisły związek między bakteryjną płytką nazębną a stanami zapalnymi w dziąsłach i przyzębiu. Uważa się, że analogicznie jest w przypadku posiadaczy implantów. Dowiedziono też, że to zmiany w składzie mikroflory wokół implantów doprowadzają do rozwoju periimplantitis. Dochodzi do tego, gdy pogarsza się równowaga mikrobiologiczna w ekosystemie bakteryjnym zasiedlającym obszar dziąseł.
Z uwagi na silny związek między występowaniem płytki bakteryjnej w jamie ustnej a rozwojem stanów zapalnych dziąseł i przyzębia zalecaną metodą leczenia zapaleń błony śluzowej wokół implantów jest połączenie działań posiadacza implantu i lekarza dentysty, które służą zachowaniu higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie. W praktyce sprowadza się to do systematycznego usuwania biofilmu bakteryjnego podczas mycia zębów i mechanicznego likwidowania bakteryjnej płytki gromadzącej się wokół wszczepu podczas okresowych wizyt u dentysty.