Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-01-2024
Zęby, które wymagają kanałowego leczenia, źle przeprowadzone wcześniejsze leczenie dentystyczne, a także pozostałości: narzędzi stomatologicznych w kanałach korzeniowych i korzeni zębowych, jak również torbiele czy zmiany ropne w przyzębiu oraz stany zapalne kości czy zatok stanowią ogniska zakażenia i siedliska bakterii patogennych. Bakterie te mogą doprowadzić do rozwoju groźnej zębopochodnej choroby odogniskowej.
Ponieważ drobnoustroje pochodzące z chorych zębów mogą osiedlić się w rozmaitych narządach – także położonych daleko od jamy ustnej i o kluczowym znaczeniu dla zdrowia – dlatego konsekwencje takiego zakażenia mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia. Z tego powodu bakterie bytujące w jamie ustnej, które powodują zakażenia odogniskowe, nazywa się cichymi zabójcami. Mogą one bowiem doprowadzić do zapalenia wsierdzia, zniszczenia zastawek w sercu czy zapalenia kłębuszkowego nerek.
Dopóki układ immunologiczny działa sprawnie, stany zapalne w jamie ustnej podlegają jego kontroli. Jednak spadek odporności może doprowadzić do rozsiania drobnoustrojów po organizmie i wspomnianych wcześniej zagrożeń dla zdrowia i życia.