Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-12-2023
Ropień jest tworzącą się w organizmie ograniczoną przestrzenią gromadzenia się ropy. W jamie ustnej ropienie mogą tworzyć się przy zębach, w dziąsłach, a nawet w kości, która utrzymuje ząb we właściwiej lokalizacji. Istnieją również ropnie okołowierzchołkowe, które lokalizują się na końcu korzenia zębowego.
Ropnie są pokłosiem zakażenia tkanek wywoływanego przez bakterie. Najczęściej mogą powodować dolegliwości bólowe, w tym ból zęba – jest to ból ostry, promieniujący na okoliczne tkanki i pulsujący. Ropienie nie zawsze powodują ból. Jest to jednak niebezpieczne dla dotkniętej taką zmianą osoby, ponieważ może doprowadzić do powstania bardziej rozległego stanu zapalnego, opuchlizny i krwawień z jamy ustnej.
Jeśli wystąpi ropień zęba, należy natychmiast zgłosić się do stomatologa. Ropień sam się nie zagoi, a w jego leczeniu wymagana jest interwencja dentystyczna i zastosowanie farmaceutyków. Jeśli nie podejmie się leczenia ropnia, może dojść do rozprzestrzeniania się zakażenia i stanu zapalnego na inne części jamy ustnej.