Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-10-2023
Choroba przyzębia to poważne, przewlekłe schorzenie zapalne, które uszkadza tkanki miękkie przyzębia i kości sąsiadujące z zębami. Stanowi jedno z najczęstszych schorzeń notowanych w populacji osób starszych.
Zazwyczaj nie ma jednej przyczyny powodującej rozwój schorzeń przyzębia. Do czynników ryzyka zalicza się głównie: palenie, otyłość, złe nawyki higieniczne w obrębie jamy ustnej oraz upośledzenie działania układu odpornościowego wynikające z choroby lub leczenia mającego wpływ na system immunologiczny organizmu, jak na przykład chemioterapia czy radioterapia w leczeniu nowotworów. Na rozwój choroby przyzębia mają również wpływ inne schorzenia – układowe bądź ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
Istnieje dwukierunkowa relacja między chorobami przyzębia a innymi schorzeniami, które mogą dotykać osoby starsze, ponadto choroby przyzębia mogą doprowadzić do wypadania nawet zdrowych zębów i utrudniać zaopatrzenie protetyczne seniora. Z tego powodu leczenie stanów zapalnych toczących się w obrębie dziąseł i przyzębia jest konieczne, a największą efektywność terapii uzyskuje się, podejmując ją we wczesnych stadiach choroby.