Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Ameby na dziąsłach – czy jest się czego bać?
  • 31-05-2023
 

 

 

 

 

 

 

Ameby, czyli pełzaki, żyją w dużych ilościach w środowisku wodnym, ale również występują w jamie ustnej, prowadząc tam pasożytniczy tryb życia. Zakażeniu amebą dziąsłową sprzyjają spadki odporności, a także choroby, które mają wpływ na pogorszenie sprawności działania układu immunologicznego, takie jak zakażenie wirusem HIV.

Pełzak dziąsłowy (Entamoeba gingivalis) osiąga wielkość około 5 na 15 mikrometrów i wykrywany jest głównie w obszarze przyzębia w jamie ustnej. Ameba ta potrafi przemieszczać się, wykorzystując do tego nibynóżki.

Pasożyt ten może doprowadzać do schorzeń w obrębie jamy ustnej, w tym do destrukcji przyzębia i krwawienia z dziąseł, gdyż wytwarza on enzymy, które odgrywają istotną rolę w rozwoju stanów zapalnych przyzębia, tak zwanych periodontitis. Ponadto potrafi on niszczyć erytrocyty i doprowadza do likwidacji oksydantów, jakie powstają w procesie zapalnym, co skutkuje utrzymaniem korzystnego dla ameby beztlenowego środowiska w obszarze przydziąsłowym.

Ameba dziąsłowa została wykryta u osób z chorobami przyzębia i próchnicą oraz u osób ze zmianami chorobowymi w obrębie śluzówki jamy ustnej, a wyniki badań potwierdzają, że istnieje zbieżność między występowaniem tego pasożytniczego pełzaka w jamie ustnej a schorzeniami przyzębia.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS