Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-03-2023
Grupę nieprawidłowości, które wpływają na pracę stawów skroniowo-żuchwowych nazywamy zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi. Nie można wymienić jednej ich przyczyny, ponieważ powodów, w wyniku których zaburzenia skroniowo-żuchwowe powstają, jest wiele. Wymienia się następujące czynniki:
-
psychospołeczne;
-
genetyczne;
-
urazowe;
-
hormonalne;
-
neurologiczne;
-
anatomiczne i morfologiczne w obrębie twarzoczaszki.
W diagnozowaniu zaburzeń skroniowo-żuchwowych bierze się pod uwagę elementy fizyczne oraz psychospołeczne. Zaburzeniom skroniowo-żuchwowym towarzyszyć mogą bóle: stawów skroniowo-żuchwowych, głowy, mięśni żucia, a także może być notowana choroba zwyrodnieniowa i przemieszczenia struktur w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Z zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi wiążą się też stres i utrudnienia w życiu będące wynikiem niedyspozycji powodowanych zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi.
Często osoby z objawami zaburzeń skroniowo-żuchwowych wymagają leczenia protetycznego, w tym leczenia częściowego bezzębia, a także problemów wynikających z nieprawidłowego zwarcia zębowego. Jeśli nieprawidłowości skroniowo-żuchwowe związane są z istnieniem bruksizmu, leczenie może obejmować również psychoterapię.