Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-02-2022
Leczenie małych dolegliwości, które dotykają jamę ustną, nie zawsze musi wiązać się z odbyciem stresującej wizyty u dentysty bądź ze stosowaniem leków dostępnych wyłącznie w aptekach i na receptę. W niektórych przypadkach warto sięgnąć po zioła, które mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz odświeżające.
-
W przypadku stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej bądź krtani doskonale sprawdza się rumianek, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz łagodząco.
-
Sposobem na opryszczkę, owrzodzenia jamy ustnej, pleśniawki czy ropne owrzodzenia dziąseł jest płukanka z liści szałwii. Roślina zawiera kwasy organiczne, lotne olejki oraz dużo witamin, takich jak: A, B, PP czy C.
-
Problem nieświeżego oddechu niwelują liście mięty pieprzowej oraz eukaliptusa.
-
Mirra, czyli rodzaj żywicy pozyskiwanej z drzewa rosnącego w Afryce, ma silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, dlatego dodawana jest do past stosowanych podczas leczenia chorób przyzębia.
Inne zioła o silnych właściwościach leczniczych, które wykorzystywane są do sporządzenia domowych preparatów wspomagających radzenie sobie z przypadłościami dotykającymi jamę ustną, to: tymianek, jeżówka, pięciornik, czarny bez, łopian, goździki (przyprawa), rozmaryn.