Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-01-2009
W okresie póżnojesienno-zimowo-przedwiosennym jesteśmy szczególnie narażeni na zakażenia bakteryjne i wirusowe, które najczęściej pojawiają się, kiedy spada odporność organizmu. Mikroorganizmy mogą spowodować również zakażenia wewnątrz jamy ustnej. Najczęściej dokuczają:
-
afty – bolesne nadżerki błony śluzowej, zlokalizowane na podniebieniu, brzegach języka i wewnętrznej stronie policzków; powstają na skutek uszkodzeń mechanicznych, infekcji oraz zaburzeń żołądkowo-jelitowych;
-
opryszczka – owrzodzenie z pękającymi pęcherzykami wypełnionymi treścią surowiczą i tworzącymi nieestetyczne i drażniące strupy zlokalizowane najczęściej na krawędzi czerwieni wargowej i w okolicach kącików ust, spowodowane aktywnością wirusa opryszczki;
-
zapalenie dziąseł – dziąsła są obrzmiałe, zaczerwienione i tkliwe, może wystąpić krwawienie, gorączka i ślinotok; spowodowane infekcją lub urazem mechanicznym.
Tych z pozoru niewinnych dolegliwości nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą być sygnałami o toczących się w organiźmie procesach chorobowych, a nie leczone – szczególnie zapalenie dziąseł – mogą doprowadzić do poważniejszych kłopotów ze zdrowiem.
Z nieocenioną pomocą przychodzą wówczas leki roślinne:
-
nagietek lekarski – działa przeciwzapalnie, kojąco i przyspiesza gojenie się ran; w zapaleniach jamy ustnej i okolic ust stosowany w formie płukanek i maści;
-
kora dębu – z powodu sporej zawartości garbników działa ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie; w zapaleniach jamy ustnej stosowana w formie płukanek.
Z leczniczych właściwości tych fitoterapeutyków można skorzystać samemu przygotowując w domu napar/odwar z kwiatów nagietka lub odwar z kory dębu; albo kupić w aptece gotowe preparaty, stabilizowane zazwyczaj alkoholem (np. Dentosept).
Źródło: „Kurier Lubelski”