Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-11-2019
Sezon grypowy trwa. Wirusy do organizmu wnikają najczęściej poprzez jamę nosową, powodując jej zapalenie — objawia się to podrażnieniem błon śluzowych nosa, powszechnie znanym jako kratar, a do tego czasem dołącza zapalenie zatok.
Bywa jednak, że podłoże kataru jest zupełnie inne, niż się wydaje. Mianowicie, może on być jednym z powikłań występujących po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym u stomatologa. Zdarza się, że lekarz podczas wykonywania zabiegu przebije się do zatoki. Wskutek tego wniknie do niej materiał z wypełnienia kanałów. Takie powikłanie leczenia endodontycznego dotyczy zatoki szczękowej, która położona jest najbliżej jamy ustnej. Z reguły zapalenie zatok mające charakter powikłaniowy rozwija się tylko po jednej stronie twarzy. Dlatego warto w tym przypadku zadbać o dobrą opiekę stomatologiczną.
Kolejnym powodem, aby odwiedzić dentystę, jest nawracający katar po wszczepieniu implantu. Może się okazać, że jest to reakcja alergiczna organizmu. Również w przypadku niezakończonego leczenia zapalenia zatok miejsce osadzenia implantu będzie się źle goić, a sam wszczep może wskutek tego po pewnym czasie wypaść. W takim przypadku koniecznie powinno się poinformować stomatologa o problemach zdrowotnych z zatokami.