Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-02-2019
Aby narząd żucia działał sprawnie, konieczna jest właściwa okluzja, czyli prawidłowe wzajemne ułożenie zębów szczęki górnej względem zębów szczęki dolnej. To fundament dobrego zwarcia i podstawa zdrowia nie tylko zębów, ale również przyzębia, gdyż powstające podczas zwierania zębów siły okluzyjne są niezbędne do utrzymania w zdrowiu tkanek tworzących aparat zawieszeniowy każdego zęba.
Kiedy brakuje obciążenia okluzyjnego, wówczas wyrostek zębodołowy i tkanki przyzębia zaczynają zanikać, czyli ulegają atrofii. Brak obciążenia okluzyjnego pojawia się najczęściej w sytuacji, kiedy nastąpiła utrata zęba i luka po nim nie została odbudowana protezą.
Co ciekawe, te same tkanki, które ulegają stopniowemu zanikowi z powodu braku okluzji, mogą ulec degradacji z powodu nadmiernego obciążenia okluzyjnego. Może do tego dojść w przypadku bruksizmu lub wady zgryzu. Do zniszczenia struktury i funkcji tkanek przyzębia może dojść już wskutek niewielkiego uszkodzenia, którego konsekwencją jest dezorganizacja komórek ozębnej i włókien kolagenowych w miejscu toczącego się stanu zapalnego.
Badanie sprawdzające siłę i jakość okluzji przeprowadzi każdy stomatolog podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Warto posłuchać zaleceń dentysty po tym badaniu, gdyż nieprawidłowe obciążenie okluzyjne (zbyt duże lub jego brak) zawsze niesie negatywne konsekwencje dla zdrowia przyzębia.