Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-01-2019
Leczenie kanałowe pozostaje obecnie jedynym sposobem na wyleczenie zęba z silnie zniszczoną miazgą i pozostawienie go w jamie ustnej, aby dalej mógł wypełniać przypisaną mu funkcję. Ząb taki jest jednak martwy po leczeniu endodontycznym, co z czasem prowadzi do jego osłabienia. Naukowcy z Temple University w USA opracowali inteligentny system regeneracji tkanek zęba, dzięki któremu będzie można odtworzyć tkanki znajdujące się w kanale korzeniowym. System oparty jest na specjalnym dwustronnym rusztowaniu, dzięki któremu komórki macierzyste, które znajdą się w kanale korzeniowym, będą w sposób kontrolowany różnicować się w miazgę zęba, jak i w zębinę i wypełniać kanał korzeniowy zgodnie z założonym przez naturę planem. Te specyficzne hodowle tkankowe realizowane bezpośrednio we wnętrzu kanału korzeniowego powinny być szczególnie efektywne w przypadku niedojrzałych zębów, w których z powodu cienkich warstw zębiny i niecałkowitego rozwoju korzenia przeprowadzenie konwencjonalnego leczenia endodontycznego może być trudne.
Inteligentne rusztowanie miałoby być osadzone w kanale korzeniowym w postaci rulonika. Jego porowata strona skierowana byłaby w stronę światła kanału korzeniowego w celu regeneracji tkanek miękkich, natomiast strona zamknięta znajdowałaby się naprzeciw istniejącej zębiny.
Naukowcy ze wspomnianego zespołu są przekonani, że w ciągu najbliższych 10 lat takie wewnątrzkanałowe hodowle tkankowe mogą odesłać do lamusa tradycyjne metody leczenia zębów z miazgą nadającą się jedynie do usunięcia.