Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-01-2019
Niska świadomość społeczna na temat zagrożenia, jakie nowotwór jamy ustnej niesie dla zdrowia i życia, powoduje, że schorzenie to jest wykrywane najczęściej w późnym stadium rozwoju, co nie tylko pogarsza rokowania, ale także drastycznie podnosi koszty leczenia i rehabilitacji – w tym koszty działań odtwórczych dla tkanek jamy ustnej, które należało usunąć podczas inwazyjnego leczenia.
Niepokojące jest, że nowotwór jamy ustnej to schorzenie, które pojawia się coraz częściej, a dynamika jego rozwoju jest porażająca, gdyż w ciągu jednego pokolenia wzrosła aż o 135 proc. Zatem osób, które przeżyją i będą zmagać się z rekonwalescencją i rehabilitacją po leczeniu onkologicznym w obszarze jamy ustnej, będzie przybywać. Państwowe koszyki świadczeń stomatologicznych nie zapewniają pełnej gamy zabiegów i procedur, które pomogłyby osobom po terapii raka jamy ustnej w powrocie do normalnego funkcjonowania. Prywatna opieka stomatologiczna z kolei oferuje wszystko, jednak koszty tego typu działań przerastają możliwości większości chorych. Z tego powodu działająca w Wielkiej Brytanii Oral Health Foundation zaapelowała o bezpłatną opiekę stomatologiczną nad pacjentami cierpiącymi na raka jamy ustnej. Organizacja oszacowała, że w ciągu pięciu lat przeciętny koszt leczenia stomatologicznego dla osoby cierpiącej na raka jamy ustnej to około 1500 funtów brytyjskich – to ponad 5 razy więcej niż wynosi średnia krajowa.
Dr Chet Trivedy, członek zarządu Fundacji podkreśla, że chorzy, którym udało się zwycięsko wyjść ze starcia z nowotworem jamy ustnej, oprócz przytłaczającego emocjonalnego i psychologicznego wpływu, jakie schorzenie wywarło na ich życie, muszą zmagać się również z wielkimi problemami dotyczącymi higieny oraz przewlekłym bólem zębów, utratą zębów, suchością w jamie ustnej i wieloma innymi nieprawidłowościami biologicznymi. Zauważa też, że finansowy wpływ raka jamy ustnej jest często pomijany w różnego rodzaju programach i kampaniach. Z tego powodu Oral Health Foundation wezwała brytyjski resort zdrowia do zajęcia się tą sprawą.