Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Jak sobie pomóc przy początkowej demineralizacji szkliwa?
  • 06-12-2018
 

 

 

 

Szkliwo jest tkanką mineralną – najtwardszą w organizmie (wagowo zawiera około 96 proc. substancji mineralnych). Pomimo twardości jest podatne na demineralizację, czyli odwapnienie. Najbardziej narażone na ten proces są świeżo wyrośnięte zęby, gdyż zawartość składników mineralnych w szkliwie jest jeszcze stosunkowo niska. To dlatego właśnie próchnica szybciej atakuje zęby dzieci i młodzieży niż osób dorosłych. Na szczęście młode, niedojrzałe zęby można lepiej remineralizować w porównaniu do zębów osób dorosłych. Remineralizacji szkliwa sprzyjają:

  • prawidłowa higiena jamy ustnej;

  • skład śliny bogatej w jony wapniowe, fosforanowe i fluoru.

Początkowa demineralizacja jest pierwszym etapem próchnicy. Objawia się jako biała plama, która obejmuje wyłącznie warstwy szkliwa. Szkliwo staje się mniej przezierne, przebarwione w kierunku kredowo białym i matowe. Z jego podpowierzchniowej warstwy wypłukiwane są składniki mineralne. Początkowo powierzchnia jest gładka, ale z czasem staje się szorstka i chropowata, a w miarę postępu procesu mogą powstawać zmiany o różnym kształcie i wielkości.

Demineralizacja na tym etapie jest odwracalna. Należy zastosować:

  • profilaktykę profesjonalną w gabinecie stomatologicznym, która obejmie aplikację preparatów fluorkowych;

  • profilaktykę w warunkach domowych – należy stosować związki fluoru do użytku samodzielnego w postaci pasty, żelu, płynu. Powinno się je stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Dentysta może także wdrożyć infiltrację płytką lub głęboką, która polega na zaaplikowaniu do objętego demineralizacją zęba bardzo płynnej żywicy, która blokuje dostęp kwasów próchnicotwórczych do zdrowych tkanek.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS