Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Lakowanie zębów dotyczy nie tylko mleczaków
  • 19-10-2018
 

 

 

 

 

Według europejskich standardów lakowaniu powinny być poddane wszystkie zęby – zarówno mleczne, jak i stałe, które mają zagłębienia anatomiczne na powierzchniach zgryzowych i przez to są bardziej podatne na próchnicę.

Ponieważ zęby mleczne są szczególnie podatne na próchnicę, dlatego lakowanie zalecane jest przez ekspertów nie tylko u dzieci z grupy o bardzo wysokim poziomie ryzyka wystąpienia próchnicy, ale również u dzieci z niskim stopniem ryzyka, ale na zębach, których bruzdy tworzą mocne zagłębienia.

 

Według European Health Association of Paediatric Dentistry uszczelnienie szkliwa poprzez lakowanie powinno się wykonać jak najszybciej – bezpośrednio po wyrżnięciu zęba: aby jak najskuteczniej zabezpieczyć miękkie szkliwo przed wpływem kwasów bakteryjnych.

Amerykańscy eksperci w zakresie prewencji stomatologicznej mają inne poglądy niż ich europejscy koledzy, gdyż zalecają, aby uszczelniacz aplikowany był nie w zależności od wieku pacjenta czy czasu, jaki upłynął od momentu wyrżnięcia się zęba, lecz od wysokości ryzyka wystąpienia próchnicy u danego pacjenta. Amerykanie uważają także, że uszczelniacze powinny być nakładane nie tylko na zęby o wysokim stopniu ryzyka wystąpienia próchnicy, ale także na zęby, w których już stwierdzono próchnicę początkową w bruzdach.

 

Z szacunków badaczy zza oceanu wynika, że skuteczność uszczelniaczy nakładanych na fizjologiczne zagłębienia powierzchni zgryzowych zębów trzonowych jest wysoka i wynosi 86% po jednym roku od aplikacji, a 58,6% po 4 latach.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS