Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-09-2018
Probiotyki to według definicji Światowej Organizacji Zdrowia żywe mikroorganizmy – bakterie albo grzyby – które mogą wywierać korzystny wpływ na organizm gospodarza, pod warunkiem, że są aplikowane w odpowiednich dawkach. Pierwsze probiotyczne organizmy zostały odkryte na początku XX wieku.
Jeszcze niedawno probiotyki stosowane były głównie w leczeniu schorzeń jelit, ale od kilku dekad próbuje się je zastosować do profilaktyki chorób jamy ustnej, w tym próchnicy zębów, grzybicy, chorób przyzębia, a także w prewencji halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.
Probiotyki chronią zęby przed próchnicą na kilka różnych sposobów:
-
głównie poprzez produkcję bakteriocyn – są to białkowe toksyny bakteryjne, które wytwarzane są w sposób ciągły, ale w niewielkich ilościach i mają bardzo silne biologiczne działanie zdolne zahamować rozwój innych bakterii a także prowadzić do ich zabicia;
-
przez stymulację lokalnej odporności i modulowanie odpowiedzi zapalnej;
-
przez wprowadzenie zmian w niszy ekologicznej, którą zajmują i konkurowanie z bakteriami patogennymi o miejsce wiązania i składniki odżywcze.
Udało się wykazać, że dla ochrony przed próchnicą ważna jest obecność bakterii probiotycznych w mleku matek, które w czasie ciąży przyjmowały produkty zawierające probiotyki. Karmienie naturalne może zatem być jedną z pierwszych linii ochrony przed bakteriami próchnicy.