Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-11-2017
Udar mózgu dotyka najczęściej osoby starsze. Zaraz po zawałach stanowi najczęstszą przyczynę zgonów na świecie, a aż połowa osób, która przeżywa ostrą fazę udaru, nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i wymaga opieki lub pomocy innych. Zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej u pacjenta po udarze jest jednym z największych wyzwań, z którym zmagają się zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i opiekunowie oraz bliscy zajmujący się chorym w domu lub w ośrodku pomocy. Z uwagi na spektrum szkód wyrządzonych przez udar, opieka nad pacjentem powinna mieć charakter interdyscyplinarny i w zespole powinni znaleźć się też lekarz dentysta oraz higienistka stomatologiczna. W polskich realiach najczęściej możliwość konsultacji w fachowcami zajmującymi się zdrowiem jamy ustnej istnieje jedynie w ośrodkach, w których funkcjonuje oddział chirurgii szczękowo-twarzowej. Sama konsultacja i ingerencja dentystyczna ograniczają się natomiast najczęściej do wskazania i usunięcia zębopochodnych ognisk infekcji. Nie zwraca się natomiast uwagi na zachowanie podstawowej higieny jamy ustnej u chorego. To błąd, ponieważ nieusuwany nalot z zębów staje się siedliskiem bakterii, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Ponadto osadzona płytka bakteryjna wzmaga u pacjenta dyskomfort – już i tak bardzo wysoki z uwagi na stan poudarowy.
Dużym problemem jest też wysuszenie błon śluzowych i kserostomia – jako następstwa niemożności domknięcia ust z powodu rurki intubacyjnej stosowanej w ostrej fazie poudarowej oraz aplikowania leków ratujących życie.
Kolejne wielkie wyzwanie u pacjentów po udarze to opracowanie i opanowanie techniki szczotkowania zębów i zapewnienia czystości w jamie ustnej u osób sparaliżowanych lub niezdolnych z powodu uszkodzeń mózgu do współpracy i komunikacji.
Ważne jest, aby zapewnić pacjentowi po udarze stałą opiekę poradni stomatologicznej – oferującej możliwość odbywania wizyt dentysty w miejscu pobytu chorego.
Źródło: Opracowanie własne