Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-04-2017
Okresowe kontrole i regulacja zamków w aparacie ortodontycznym kończą się zazwyczaj przejściowym dyskomfortem. Odczuwany jest ból w dziąsłach i przyzębiu, który przez początkujących użytkowników aparatu może być rozpoznawany błędnie jako ból zębów. Jak sobie radzić, kiedy zażywanie środków przeciwbólowych to opcja ostateczna?
-
Zjadaj lody lub bardzo zimne potrawy albo popijaj zimną wodę. Nie połykaj jednak od razu zimnych produktów, ale trzymaj je w ustach – zimno koi ból.
-
Jedz potrawy miękkie, najlepiej zmiksowane – ponieważ żucie ograniczasz tu do minimum.
-
Unikaj kwaśnych produktów spożywczych oraz kwaśnych i na dodatek gazowanych napojów – mogą pogłębić odczuwany dyskomfort.
-
Unikaj również produktów twardych, oblepiających zęby, ciągnących się lub wymagających chrupania – mogą uszkodzić druciki i zamki. Słodkie ciągnące się cukierki lub masy mogą pogłębiać dyskomfort, drażniąc zakończenia nerwowe przez otwarte kanaliki zębinowe.
-
Używaj ortodontycznego wosku – szczególnie, kiedy masz podrażnioną śluzówkę jamy ustnej, lub kiedy nowe ustawienie zamków rani jamę ustną. Wosk noś ze sobą – do pracy lub do szkoły i używaj wg potrzeb.
-
Płucz jamę ustną wodą z połową łyżeczki soli spożywczej na szklankę wody lub z kilkoma kroplami wody utlenionej 3% albo używaj płukanek do higieny jamy ustnej zawierających nadtlenek wodoru. Wprawdzie smak tych roztworów nie jest najlepszy, ale pomoże złagodzić ból. Uwaga: nie nadużywaj tych środków i płucz nimi jamę ustną nie dłużej niż 2-3 dni.
-
Wypróbuj płukanie naparem z szałwii lub z mięty – szałwia działa ściągająco, a mentol zawarty w mięcie – chłodząco.
Źródło: Opracowanie własne