Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-12-2016
Ból zęba niekoniecznie może być spowodowany próchnicą. Poznaj kilka zaskakujących przyczyn:
-
Biżuteria w jamie ustnej – konkretnie kolczyk na języku, który może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów. Dzieje się tak, ponieważ kiedy kolczykiem często przesuwasz po szkliwie, zdzierasz je. Odsłonięciu ulegają wtedy kanały zębinowe i ukryte w nich zakończenia nerwów, a ty zaczynasz odczuwać ból. Kolczykiem również uszkadzasz tkankę dziąseł: odsłonięciu ulegają wrażliwe szyjki zębowe. W rezultacie również czujesz, że ząb boli.
-
Kobiece sprawy – zmiany hormonalne (konkretnie wahania estrogenów i progesteronu) w czasie cyklu miesięcznego przyczyniają się do silniejszego odbierania bodźców bólowych. Jeśli masz zdrowe zęby, ból nie pojawi się. Problem może ujawnić się tylko w zębach z ubytkami. Panie w okresie menopauzy powinny zwracać baczną uwagę na swoje dziąsła i zęby, ponieważ związany z tym okresem życia spadek estrogenów powoduje wzrost podatności na choroby przyzębia i wynikające z nich odsłonięcia szyjek zębowych.
-
Przeziębienia – ból zęba może być wywołany kilkoma przyczynami: schorzeniami zatok i związanym z tym stanem zapalnym, który często rozprzestrzenia się na inne tkanki twarzoczaszki; zapchaną trąbką Eustachiusza, co powoduje zmiany ciśnienia w jamach twarzoczaszki; działaniem układu odpornościowego skupionego na walce z infekcją oraz podrażnieniem otwartych kanalików zębinowych przez słodkie syropy przeciwkaszlowe. Cukier zawarty w tych lekach stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii próchnicy, dlatego po przyjęciu syropu najlepiej przepłucz jamę ustną wodą lub płukanką antyseptyczną.
-
Zimne powietrze – tu znów ujawnia się związek między odsłoniętymi kanalikami zębinowymi a bólem wynikającym z nadwrażliwości.
-
Choroba okluzyjna, czyli nieprawidłowe zwarcie zębów – powoduje ścieranie się szkliwa, otwieranie kanalików zębinowych i nadwrażliwość zębów.
Źródło: „Echo Dnia”