Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-05-2016
Najczęściej wymieniane pierwiastki wchodzące w skład szkliwa to wapń, fluor i fosfor. Tymczasem rzadko kiedy wspomina się o krzemie. Ten najpospolitszy (po tlenie) pierwiastek na naszej planecie również tworzy wszystkie tkanki twarde w organizmie, a więc zęby i kości. Z wiekiem jego ilość w ustroju maleje – ale nie wiadomo jeszcze, czy spadek ilości krzemu jest wynikiem starzenia się organizmu, czy też to procesy starzenia przyspieszane są przez ubytek krzemu z tkanek. Bez względu na to, do jakich wniosków ostatecznie dojdą naukowcy, chcąc na długo zachować zdrowe zęby o dostarczanie krzemu do organizmu trzeba dbać. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w nieprzetworzonych zbożach, nabiale, mleku, warzywach takich jak czosnek, szczypiorek, ziemniaki, szpinak, ogórki, w owocach (morele, truskawki) oraz w ziołach dziko rosnących na łąkach i polach. Świetnym źródłem krzemu jest skrzyp polny – z obecnością krzemu w tej roślinie wiąże się nawet jej nazwa: bo skrzyp skrzypi; a skrzypi dlatego, że zawiera dużo krzemionki. Inne ziołowe źródła bardzo dobrze przyswajanego krzemu to również perz, podbiał, poziewnik i rdest ptasi. Dobrym źródłem krzemu jest też piwo.
Jeśli krzemu w organizmie będzie mało, objawi się to w twarzoczaszce osłabieniem szkliwa, chorobami dziąseł przebiegającymi ze stanem zapalnym, niedomaganiami w stawach skroniowo-żuchwowych.
Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego osłabienie pamięci albo nawet demencję, to również może być objaw niedoboru krzemu.
Źródło: „Gazeta Farmaceutyczna”