Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-08-2015
Dentofobia, paniczny strach przed dentystą, rodzi się m.in. z braku zaufania pacjenta do stomatologa/personelu gabinetu dentystycznego. Budowaniu tego zaufania nie sprzyjają krzykliwe nagłówki gazet lub wiadomości przekazywane w serwisach informacyjnych, z których płynie emocjonujące przesłanie o tym, jakich traumatycznych przeżyć w gabinetach stomatologicznych doświadczają pacjenci. Zjawisko to skomentowali niedawno członkowie Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA). Wskazali na fundamentalne znaczenie zaufania między pacjentem a dentystą w procesie leczenia zębów oraz na fakt, że w pogoni za sprzedażą taniej, chwytliwej informacji zaufanie to zostaje nadszarpnięte. Skutkiem tego co strachliwsi pacjenci jak unikali wizyt u dentysty, tak unikać będą nadal.
Strach przed dentystą powoduje, że pacjenci – unikając wizyt – fundują sobie ból zęba lub późniejsze bardziej skomplikowane leczenie. „Dentyści chcą pomóc swoim pacjentom w pokonaniu lęku przed leczeniem.(...) Specjaliści skupiają się obecnie na zapobieganiu a nie na leczeniu i nie chcą widzieć przestraszonych pacjentów, którzy z powodu lęku szukają tylko powodu, aby po raz kolejny odłożyć leczenie” – podaje BDA.
Ze statystyk wynika, że wizyta u dentysty to numer jeden w rankingu powodów, które wprowadzają ludzi w stan zdenerwowania. 30 proc. pacjentów dentystów obawia się borowania zęba, a o 2 proc. mniej – podania znieczulenia.
Źródło: BDA