Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-04-2015
Na temat leczenia ortodontycznego wad zgryzu powiedziano i napisano już wiele, ale nadal w obiegu znajduje się kilka opinii, które jednych ubawią do łez, a innych zaskoczą – że też można coś takiego wymyślić. Prezentujemy je wszystkim łowcom mitów:
-
W aparacie ortodontycznym nie wolno się całować – nieprawda, bo wolno i można. Osąd ten wynika z faktu, że druciki urządzenia mogłyby uszkodzić delikatną śluzówkę jamy ustnej osoby noszącej akcesorium lub jej partnera. Aparat umocowany jest jednak na zębach, a do pocałunku używamy ust i języka. Jedynie bardzo namiętne i gwałtowne całowanie się mogłoby doprowadzić do lekkich otarć.
-
Aparat ortodontyczny aktywuje bramkę kontrolną na lotnisku – na szczęście najczęściej tak się nie zdarza, ponieważ jest to zbyt mały przedmiot, aby został wykryty przez detektory kontrolne.
-
Noszenie aparatu ortodontycznego boli – nie boli nic a nic. Ból (a raczej dyskomfort) odczuwa się jedynie przez kilka, kilkanaście godzin ze strony zębów ustawianych przez odpowiednie przykręcenie zamków aparatu w idealnym łuku.
-
Podczas noszenia aparatu nie można żuć gumy ani jeść twardych pokarmów – można, ale trzeba to robić z rozmysłem, ponieważ guma do żucia przykleja się do elementów aparatu, a twarde kawałki mogą wykrzywić metalowe druciki. I guma, i twarde pokarmy mogą też spowodować oderwanie się zamków. Gumę żujemy więc ostrożnie, starając się nie wciskać jej w zakamarki między aparatem a zębami, a orzechy czy chrupiące bułki kroimy na kawałki.
Źródło: „Głos Pomorza”