Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-01-2014
Dentyści podpowiadają, że regularnie usuwany kamień nazębny to jeden z najskuteczniejszych sposobów na rzadsze spotkania w fotelu z wiertłem i z samym stomatologiem.
Kamień nazębny, czyli zmineralizowany nalot z resztek organicznych, osadza się u każdego z nas, ale u jednych dzieje się to szybciej, u innych wolniej. Usuwać go warto, bo zaniedbanie tej kwestii powoduje, że kieszonki dziąsłowe powiększają się, a opadająca tkanka miękka przestaje chronić ukryte dotychczas pod nią wrażliwe na próchnicę i na działanie czynników zewnętrznych obszary zębów.
Kompleksowy zabieg usuwania kamienia nazębnego składa się z kilku etapów: usuwania samego kamienia nazębnego, czyli skaling, oczyszczenie zębów z osadów, polerowanie powierzchni zębów oraz zabezpieczenie zębów przed pojawieniem się wrażliwości pozabiegowej. Obecnie skaling najczęściej wykonywany jest przy użyciu ultradźwięków, które rozbijają twardą mineralną warstwę. Wykruszony kamień jest wypłukiwany wodą, a zęby pooddaje się oczyszczaniu z osadów mieszaniną specjalnego piasku i wody. Następnie zęby są polerowane i wzmacniane fluorem.
Nie próbujmy samodzielnie usuwać kamienia nazębnego! W ten sposób można poważnie uszkodzić dziąsła, przyzębie a nawet zęby. Kamień nazębny może usunąć jedynie stomatolog.
Źródło: „Express Bydgoski”