Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 01-12-2011
Nieodwracalne zapalenia miazgi to choroby, które kwalifikują do leczenia kanałowego. Leczenie endodontyczne jest jedyną metodą, dzięki której z zęba usunięta zostaje chora miazga i tym samym zlikwidowane zostanie zagrożenie, że ze zniszczonej tkanki zakażenie przedostanie się na inne struktury ustroju.
W nieodwracalnych zapaleniach miazga może być:
-
żywa, ale z toczącym się w niej zaawansowanym procesem zapalnym; w toczonej chorobą tkance znajdują się pojedyncze ogniska martwicze;
-
martwa
-
martwa z objawami rozpadu zgorzelinowego.
Miazga żywa, ale z zaawansowanym procesem zapalnym, reaguje na bodźce bólowe, lecz reakcja ta nie jest prawidłowa. Czasem mogą występować długotrwałe bóle o znacznym nasileniu. Z kolei miazga martwa nie wykazuje objawów bólowych.
W przypadku leczenia miazgi żywej toczonej przez nieodwracalne zapalenie stosuje się wyłuszczenie chorej tkanki (usunięcie jej) i wypełnienie kanałów. Miazgę martwą usuwa się podczas aseptycznego leczenia kanałowego. W sytuacji, kiedy leczenie kanałowe nie może być przeprowadzone, stomatolog może podjąć decyzję o wykonaniu:
-
hemisekcji, czyli usunięciu jednego albo więcej kanałów zębowych wraz z częścią korony zębowej;
-
radisekcji, czyli odcięciu kanału zębowego (jednego albo więcej) z zachowaniem korony zęba;
-
ekstrakcji zęba;
-
resekcji, czyli usunięciu wierzchołka korzenia zębowego.
Zapalenia miazgi przebiegają we wczesnych stadiach z bólem. Ból zęba mocny, nagły to sygnał, że w miazdze zaczyna się proces zapalny. Nieleczone zapalenie miazgi prowadzi do obumarcia tej tkanki i stanowi groźne źródło zakażenia. Chory ząb staje się ogniskiem pierwotnym dla wielu poważnych chorób ogólnoustrojowych.
Źródło: Opracowanie własne