Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Zarówno stomatolog, jak i technik dentystyczny, dobierając właściwy odcień sztucznych zębów, biorą pod uwagę trzy elementy: kolor, jego jasność oraz intensywność. Korzystają przy dobieraniu odcienia z przewodnika barw, który prezentuje cztery podstawowe tony kolorów: pomarańczowy, żółty/pomarańczowy, szary/pomarańczowy, brązowy/pomarańczowy.
Prawidłowo odcienie powinny być dobierane na samym początku leczenia – jest to ważne, gdyż ząb podany zabiegom, między innymi odwodnieniu, zmienia swój odcień. Najczęściej technik albo stomatolog posługują się gotowymi wzornikami odcieni. Są one dołączane do konkretnego systemu ceramicznego.
Idealnie dopasowane kolory zębów protezy stomatologicznej dobierane są w otoczeniu, które nie wpływa na zmianę odcienia naturalnego szkliwa. Z tego powodu w trakcie dobierania koloru zakrywa się jamę ustną szarą kartką i w ten sposób unika się przeniesienia odcienia dziąseł na szkliwo naturalnych zębów. Technicy dentystyczni dysponują także specjalnymi uchwytami w kolorze dziąseł, dzięki czemu dobór koloru w próbniku jest bardziej miarodajny.
Coraz częściej też zdarza się, że podczas dobierania odcienia wykonuje się dokumentację fotograficzną i w oparciu później o to, co pokazują zdjęcia, podejmuje się decyzję o wyborze konkretnego odcienia materiałów, z których ma powstać proteza stomatologiczna. Idealnie, jeśli technik i stomatolog dobierają trzy różne, ale bardzo zbliżone względem siebie próbniki koloru, z czego jeden ma odcień najbardziej zbliżony do barwy szkliwa naturalnego zęba, drugi jest nieco ciemniejszy, a trzeci odrobinę jaśniejszy. W ten sposób można dokonać dokładnego porównania sąsiadujących odcieni i precyzyjnie wybrać ten najlepszy.