Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentEstetykaProtetyka

Wstępne przygotowanie protetyczne
 

 

 

 

 

. Często jest to etap wprowadzany przy leczeniu, którego celem ma być poprawa lub przebudowa relacji położenia szczęka – żuchwa. Wstępne leczenie protetyczne wprowadzane jest także w niektórych przypadkach u pacjentów bezzębnych. Jak wynika z obserwacji, tego typu leczenie umożliwia specjaliście rozpoznanie ewentualnych problemów, które mogą się pojawić u konkretnego pacjenta w czasie użytkowania protez stałych. Dzięki wdrożeniu leczenia wstępnego pacjent i protetyk zyskują szanse na wyłapanie ewentualnych niedogodności, które mogą pojawić się podczas noszenia protez tymczasowych i tym samym nie dopuścić do tego, by sprawiły problemy później - już na etapie noszenia protez stałych. Eliminację tego typu wychwyconych niedogodności wykonuje się np. poprzez skorygowanie pewnych elementów tworzących protezy. Wstępne leczenie protetyczne daje też szansę na przeprowadzenie procesu leczniczego z uwzględnieniem potrzeb konkretnego pacjenta.

We wstępnym leczeniu protetycznym stosowane są:

  • szyny zgryzowe – wspomagają ustalenie właściwego położenia żuchwy względem szczęki oraz są pomocne przy ustalaniu parametrów zgryzu; tymczasowo stosowane szyny zgryzowe wykorzystywane są także w leczeniu parafunkcji lub do likwidowania określonych, szkodliwych nawyków, które utrudniałyby lub uniemożliwiały pełne wykorzystanie funkcjonalności protezy stałej;

  • protezy nakładkowe – stosowane są w tym samym celu co szyny zgryzowe, dodatkowo zaś ułatwiają przystosowanie się pacjenta do noszenia protezy i przygotowują go do noszenia w przyszłości uzupełnienia stałego.

 

Uzupełnienie, które ma być wykorzystywane we wstępnym leczeniu, przygotowywane jest podobnie jak proteza stała. Proces rozpoczyna się pobraniem wycisku i ustaleniem warunków panujących w jamie ustnej. Na bazie wycisku powstaje model przyszłej protezy, a dopiero na jego podstawie przygotowuje się protezę, którą będzie nosił pacjent. Proteza przeznaczona do wstępnego leczenia może różnić się konstrukcją od uzupełnienia przeznaczonego już do leczenia właściwego – o konkretach budowy uzupełnienia tymczasowego decyduje lekarz prowadzący leczenie.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS