Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Po pewnym okresie użytkowania protezy może dojść do zaników w podłożu tkankowym. Wpływa to na pogorszenie stabilizacji oraz utrzymania protezy w jamie ustnej. W szczególnych przypadkach może prowadzić do wystąpienia stanów patologicznych w tkankach miękkich podłoża protetycznego.
W takich sytuacjach konieczne jest wykonanie podścielenia protezy. Jest to uzupełnienie wewnętrznej strony płyty protezy materiałem wypełniającym. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest osiągnięcie na nowo dokładnego przylegania uzupełnienia do podłoża tkankowego oraz dostosowanie protezy do panujących aktualnie warunków w jamie ustnej.
Głównym zadaniem podścielenia jest przedłużenie żywotności protezy bez konieczności wykonywania nowego uzupełnienia, przez co minimalizuje się koszty leczenia.
Przed podjęciem decyzji o podścieleniu pacjent powinien mieć całkowicie zdrową błonę śluzową jamy ustnej. Jej powierzchnia powinna być gładka, bez uszkodzeń i ruchomych fałdów. Aby uniknąć późniejszych powikłań, stomatolog musi sprawdzić, czy pacjent całkowicie dostosował się do dotychczas noszonej protezy oraz czy prawidłowo ją użytkuje.