Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
-
Korony złożone wytwarzane są z więcej niż jednego rodzaju materiału. Warstwa zewnętrzna zawsze wykonywana jest z surowca, dzięki któremu uda się uzyskać dobry efekt estetyczny protezy, czyli uzupełnienie do złudzenia przypominające prawdziwy ząb. Korony złożone mogą być pokrywane (licowane) porcelaną, kompozytem lub akrylem. Najdoskonalszym materiałem na licówki jest porcelana, dlatego korony licowane ceramiką zakładane są najczęściej na przedni odcinek uzębienia, odsłaniany podczas uśmiechu, rozmowy czy jedzenia.
-
Wskazania do założenia każdego typu korony złożonej są identyczne. Koron licowanych akrylem nie należy zakładać na zębach, na których nie jest wskazane osadzanie żadnych tego typu uzupełnień. Koron licowanych ceramiką nie zakłada się na zębach, które nie zapewnią dobrego utrzymania protezy we właściwym miejscu (o niskich naturalnych koronach) ani na płaskich zębach siecznych.
-
W każdym przypadku dentysta przed nałożeniem korony złożonej opracowuje ząb, oczyszczając dokładnie jego powierzchnię oraz kształtując ją tak, aby osadzenie korony było jak najprostsze i dawało pewny efekt. Podczas opracowywania zęba mogą wystąpić powikłania (jak w każdym przypadku wykonywania tej czynności): uszkodzenia miazgi, zębów sąsiednich, policzka czy języka. Zdarzają się one rzadko lub są wynikiem niedostatecznego doświadczenia dentysty albo też wadliwie pracującego sprzętu.
-
Po opracowaniu zęba, dentysta pobiera wyciski z jamy ustnej (zęby przygotowane do pokrycia i przeciwstawne) i na ich podstawie wykonywana jest korona.
Źródło: Opracowanie własne