Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Może się zdarzyć, że po pewnym okresie użytkowania wypadnie część licowa protezy stałej (tzw. licówki). Uszkodzenie to nie musi wynikać z wadliwego użytkowania uzupełnienia, ale może być konsekwencją działania sił, jakie powstają w czasie żucia pokarmów lub też błędów wykonawczych protezy. W przypadku uszkodzenia części licowej korony czy mostu, nie trzeba od razu wymieniać całego uzupełnienia. Istnieje kilka możliwości napraw, które dentysta wykonuje bezpośrednio w jamie ustnej użytkownika uzupełnienia.
-
W sytuacji, kiedy tylko część licówki uległa uszkodzeniu, stomatolog może naprawić ją przy użyciu tworzywa kompozytowego – po oczyszczeniu powierzchni protezy w miejscu uszkodzenia nakładany jest miękki kompozyt, który modelowany jest pod kształt części licowej. Kompozyt jest utwardzany, a następnie polerowany do nadania ostatecznego kształtu. Najczęściej jest to naprawa tymczasowa.
-
Kiedy uszkodzony jest fragment części licowej lub wymagana jest wymiana całości licówki, stomatolog może zastosować szybko polimeryzujące tworzywo akrylowe, które nakłada na starannie oczyszczoną powierzchnię protezy.
-
Jeśli doszło do całkowitego zniszczenia licówki lub jej wypadnięcia, konieczne będzie zastąpienie jej przygotowanym fabrycznie zębem akrylowym. Dentysta dobiera gotowy ząb pod względem wielkości i koloru oraz kształtu i opracowuje go tak, aby pasował w miejsce wymienianej części protezy.
-
Licówki ceramiczne lub porcelanowe naprawia się przy użyciu specjalnie dobranych materiałów, które umożliwiają łączenie poszczególnych elementów porcelany ze sobą. Specjalista opracowuje najpierw powierzchnię uzupełnienia, oczyszczając ją i odtłuszczając, a dopiero potem nakłada kolejne warstwy odbudowujące uszkodzoną powierzchnię.
Źródło: Opracowanie własne