Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentEstetykaProtetyka

Wypełnienie do naprawy czy do wymiany?
 

 

 

Każda plomba z czasem może się wykruszyć lub obluzować. Brak szczelności wypełnienia zazwyczaj manifestuje się tym, że ząb pobolewa, robi się wrażliwy na bodźce fizyczne, dotykając go można stwierdzić ubytek lub szorstkość w gładkim dotychczas obszarze, a na powierzchni zęba, najczęściej na granicy miedzy plombą a szkliwem może pojawiać się próchnica. Każde obluzowanie czy uszkodzenie wypełnienia to powód do jak najszybszego kontaktu z dentystą. Uszczelnienie wypełnienia lub jego wymiana traktowane są jako profilaktyka próchnicy i chorób jamy ustnej.

Wymiana wypełnienia wiąże się najczęściej z powiększeniem powierzchni ubytku w zębie z powodu konieczności opracowania tkanek przed założeniem nowej plomby. Nie w każdym jednak wypadku stomatolog podejmuje decyzję o wymianie wypełnienia na nowe. W określonych sytuacjach dentysta może zadecydować o naprawie starego wypełnienia lub jego odświeżeniu. Odświeżanie plomby ma miejsce wtedy, gdy jest szczelna, ale pojawiły się przebarwienia na granicy między materiałem wypełniającym a tkanką zęba. Wypełnienie poddaje się wówczas polerowaniu lub rekonstrukcji. Naprawę plomby trzeba z kolei przeprowadzić, kiedy pojawiła się w niej szczelina czy ukruszenie, nie przylega ona idealnie do tkanek zęba albo pomiędzy materiałem wypełniającym a tkankami zęba rozwija się próchnica wtórna. W każdym przypadku ważne są estetyka oraz dokładność wykonanej pracy.

Obecnie dąży się do tego, aby stawiać na profilaktykę próchnicy i uszkodzeń plomb i w miarę możliwości unikać wymiany wypełnień, ponieważ każda wymiana wiąże się z koniecznością opracowania ubytku i prowadzi do zmniejszenia masy zęba.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS