Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Śluzak zębopochodny do rzadka i dość łagodna odmiana nowotworu, która może wykazywać jedynie lokalną agresywność. Dotyka on najczęściej osób młodych oraz dorosłych w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Klasyfikowany jest jako guz zawierający mezenchymę bądź zębopochodną ektomezenchymę mogącą zawierać również nabłonek zębotwórczy. Cechą charakterystyczną nowotworu są równomiernie rozproszone komórki w obfitym zrębie zawierającym kilka włókien kolagenu, który jest istotnym czynnikiem inicjującym rozwój guza, wpływającym na jego zachowanie. Czasem może się zdarzyć, że komórki śluzaka przenikają do przestrzeni kostnych i tam wykazują tendencję do produkcji włókien kolagenowych. Komórki te nazwano włókniakośluzakami.
Lokalizacja nowotworu to najczęściej lewy przedsionek serca oraz szczęka, rzadziej żuchwa.
Na zdjęciu rtg guz objawia się najczęściej jako jedno- lub dwukomorowa zmiana, wyglądem przypominająca plaster miodu, bańkę mydlaną bądź rakietę tenisową.
Śluzaki zębopochodne bardzo łatwo można pomylić z pęcherzykiem zębowym bądź brodawką zębową, jednak zarówno pęcherzyki, jak i brodawki pokryte są nabłonkiem — w przeciwieństwie do nowotworu.