Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Żurek wielkanocny to jedna z tradycyjnie stawianych na stole potraw świątecznych. Jest aromatyczny, smakowity i na dodatek zdrowy. Jeśli sporządzony jest na naturalnym zakwasie, a dodatkowo wzbogaci się go jajkiem i posypie świeżą zieleniną, dostarcza wielu składników odżywczych i witamin, w tym tych, które służą zdrowiu jamy ustnej.
Żurek, który obecnie spożywany jest podczas Wielkanocy, ma za zadanie cieszyć podniebienie wspaniałym smakiem. Tymczasem jeszcze w XX wieku dość powszechnie na Opolszczyźnie praktykowany był zwyczaj tak zwanego palenia żuru. Uczestnicy rozniecali ognisko, do którego wrzucano najrozmaitsze niepotrzebne już rzeczy, w tym garnki z żurem. Robiono tak, aby zaznaczyć, że kończy się czas Wielkiego Postu i pora zmienić menu – na bardziej urozmaicone. Żur był bowiem podstawowym składnikiem diety u dawnych mieszkańców wiosek z tamtego regionu. Przy okazji palenia żuru urządzano też magiczną zabawę, podczas której uczestnicy odbiegali od ogniska w pole i wypowiadali zaklęcia, które miały przynosić powodzenie i obfitość.
Takich właśnie – dostatnich Świąt Wielkanocnych oraz wielkiej radości w tym czasie życzy Państwu zespół PortaluDentystycznego.pl :-).